Kim jest makler i czym się zajmuje?

sprzedaż akcji

Wobec rosnącej inflacji coraz więcej osób chce uchronić swoje oszczędności przed utratą wartości. Nie służy temu ani trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, ani na lokacie bankowej. Wysoka inflacja generuje jedynie straty przechowywanych w ten sposób funduszy i dlatego uwaga wielu osób zaczyna skupiać się na inwestycjach giełdowych. Zaczynając inwestowanie na giełdzie, potrzeba pomocy osób doświadczonych, potrafiących odnaleźć się w tej rzeczywistości biznesowej. Z pomocą przychodzi makler giełdowy.

Kim jest i czym się zajmuje makler giełdowy?

Makler giełdowy nazywany jest również brokerem lub maklerem papierów wartościowych. Papiery wartościowe, których obrotem się zajmuje, to zbywalne dokumenty, gwarantujące określone prawa majątkowe. Należą do nich między innymi akcje, w tym akcje pracownicze, weksle, obligacje. Makler pośredniczy w transakcjach między rynkiem giełdowym a inwestorami instytucjonalnymi lub indywidualnymi. Przygotowuje i przekazuje na giełdę zlecenia kupna i sprzedaży papierów wartościowych od swoich klientów. Może też przechowywać je, przygotowywać rekomendacje i analizy, a także komentarze do posiedzeń giełdy. Pomaga we wprowadzaniu spółek na giełdę i doradza indywidualnym inwestorom.  

Maklerzy front office i back office

Wyróżnia się dwa rodzaje maklerów: front office i back office. Ci pierwsi wykonują swoje zadania w biurach maklerskich, pozostając w kontakcie ze swoimi zleceniodawcami, przyjmują polecenie sprzedaży i zakupu papierów wartościowych, a także realizują te transakcje na giełdzie. Z ich usług można skorzystać posiadając akcje, akcje pracownicze, weksle czy obligacje. Maklerzy back office działają na giełdzie, kontrolując pracę tych pierwszych. Nie przyjmują zleceń od klientów, ale weryfikują poprawność ich realizacji.

Pomnażanie kapitału na giełdzie, szczególnie dla nowych inwestorów, może okazać się trudnym i ryzykownym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy dobrze przygotowanego doradcy, jakim jest makler papierów wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *